Raportul procurorului Mueller privind ingerinţa Rusiei în alegerile prezidenţiale americane va fi publicat joi

Raportul procurorului special Robert Mueller privind ingerinţa Rusiei în campania pentru alegerile prezidenţiale americane şi suspiciunile asupra lui Donald Trump de obstrucţionare a justiţiei va fi publicat joi, a anunţat luni Departamentul american al Justiţiei, citat de agenţiile AFP şi Reuters.

Raportul integral are circa 400 de pagini. Documentul ce va fi publicat joi este o versiune editată din care vor fi eliminate informaţiile confidenţiale.

Un rezumat de patru pagini a fost prezentat cu trei săptămâni în urmă de către secretarul justiţiei, Bill Barr. Conform acestui text, procurorul Mueller a ajuns la concluzia că nu există nicio dovadă a vreunei înţelegeri între Rusia şi candidatul republican.AGERPRES


populare
astăzi

1 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

2 Fost candidat la Primăria Sectorului 3, arestat în cazul fraudelor cu pensii

3 Expert / Decizia de a ține închiși 42 km de autostradă gata pune vieți în pericol

4 Voi ați citit asta? / Că, dacă se închide Kozludui, rămânem în aer?

5 Rusia trăiește acum scenariul de coșmar energetic pe care-l promitea Europei