Reactorul 1 de la Cernavodă a revenit la putere nominală

Unitatea 1 a centralei nucleare de la Cernavodă a revenit la putere nominală în noaptea de duminică spre luni, anunţă Nuclearelectrica, într-un comunicat remis, luni, AGERPRES.

Unitatea 1 a CNE Cernavodă a funcţionat la putere redusă, începând cu ora 1:00, din data de 18 septembrie 2021, în vederea efectuării unor lucrări de reparaţie la un echipament din partea clasică, lucrările putându-se realiza doar cu unitatea la putere redusă.

Reducerea de putere controlată şi realizarea lucrărilor au fost realizate în deplină siguranţă conform procedurilor aplicabile.

Centrala nuclearoelectrică Cernavodă asigură funcţionarea în siguranţă a Unităţilor nucleare 1 şi 2, fiecare cu o putere instalată de producţie de 700 MW. Cele două reactoare de la Cernavodă asigură aproximativ 20% din necesarul de energie al României.

Unitatea 1 a CNE Cernavodă a fost pusă în operare comercială la data de 2 decembrie 1996, iar Unitatea 2 la data de 28 septembrie 2007. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic