Real Madrid, ținută în șah de Tottenham (1-1), în Liga Campionilor

Echipa spaniolă Real Madrid, deținătoarea trofeului, a terminat la egalitate cu formația engleză Tottenham Hotspur, 1-1, marți seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', într-un meci din etapa a treia Ligii Campionilor, în Grupa H.

Londonezii au deschis scorul prin autogolul francezului Raphael Varane (28), dar Real a egalat un sfert de oră mai târziu, când Cristiano Ronaldo a transformat un penalty (43).

Portarii celor două echipe s-au remarcat în mod deosebit, Lloris salvând goluri ca și făcute în fața lui Benzema și Ronaldo (care a avut și o bară), iar Keylor Navas în situații clare de finalizare ale lui Harry Kane și Christian Eriksen.

Scorul zilei a fost reușit de Liverpool care a surclasat campioana Sloveniei, NK Maribor, cu 7-0, chiar pe terenul acesteia. Tot în Grupa A, Spartak Moscova a reușit o victorie cu un incredibil 5-1 în fața echipei Sevilla.

Șahtior Donețk a câștigat cu 2-1 la Rotterdam, cu Feyenoord, grație ''dublei'' lui Bernard, deși a jucat ultimul sfert de oră în zece oameni.

Manchester City a dispus cu 2-1 de Napoli, la care Vlad Chiricheș nu a fost nici măcar rezervă. Oaspeții au ratat un penalty prin Mertens.

Beșiktaș are un parcurs perfect, cu a treia victorie în grupă, 2-1 cu Monaco în deplasare. RB Leipzig a trecut cu 3-2 de Porto, prima sa victorie în Champions League.

APOEL Nicosia a reușit o mini-surpriză, 1-1 acasă cu Borussia Dortmund, după ce a condus formația germană timp de cinci minute.

Rezultate:

Grupa E:
NK Maribor — Liverpool 0-7
Au marcat: Roberto Firmino 4, 54, Philippe Coutinho 13, Mohamed Salah 19, 40, Alex Oxlade-Chamberlain 86, Trent Alexander-Arnold 90.

Spartak Moscova — Sevilla 5-1
Au marcat: Quincy Promes 18, 90, Lorenzo Melgarejo 58, Denis Glușakov 67, Luiz Adriano 74, respectiv Simon Kjaer 30.

Grupa F:
Feyenoord Rotterdam — Șahtior Donețk 1-2
Au marcat: Steven Berghuis 8, respectiv Bernard 25, 54.
Cartonaș roșu: Iaroslav Rakițki (Șahtior) 75.

Manchester City — SSC Napoli 2-1
Au marcat: Raheem Sterling 9, Gabriel Jesus 13, respectiv Amadou Diawara 73 — penalty.
Dries Mertens (Napoli) a ratat un penalty în min. 58.

Grupa G:
AS Monaco — Beșiktaș Istanbul 1-2
Au marcat: Radamel Falcao 30, respectiv Cenk Tosun 34, 55.

RB Leipzig — FC Porto 3-2
Au marcat: Will Orban 8, Emil Forsberg 38, Jean-Kevin Augustin 40, respectiv Vincent Aboubakar 18, Ivan Marcano 44.

Grupa H:
APOEL Nicosia — Borussia Dortmund 1-1
Au marcat: Mickael Pote 62, respectiv Sokratis Papastathopoulos 67.

Real Madrid — Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 43 — penalty, respectiv Raphael Varane 28 (autogol).

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...