Recep Tayyip Erdogan a lansat apelul la rugăciune din moscheea complexului rezidențial din Ankara

Președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a lansat joi apelul la rugăciunea de dimineață din moscheea complexului rezidențial din Ankara, la cinci zile după eșecul puciului ce avea drept scop să-l înlăture de la putere, relatează AFP.

* Președinția turcă dezminte că Erdogan a chemat la rugăciune de la moscheea complexului prezidențial din Ankara

Transmisă prin difuzoarele moscheii, înregistrarea a fost postată online pe site-ul cotidianului proguvernamental Yeni Safak.

În texte semnat RTErdogan și transmise pe telefoane mobile în țară, șeful statului a făcut apel, de asemenea, la cetățenii turci să iasă în continuare în stradă pentru a opune rezistență ''teroriștilor''. ''Proprietarii locurilor (orașelor) nu sunt tancurile. Proprietarii sunt națiunea'', se afirmă în mesaj.

Ankara îi acuză pe partizanii predicatorului autoexilat în SUA Fethullah Gulen că au pus la cale tentativa de lovitură de stat militară.

Anunțată miercuri seara, starea de urgență este în vigoare după publicarea sa, joi, în Monitorul oficial turc.

AGERPRES/(As — autor: Angela Sârbu, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

4 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”

5 Răsturnare de situație pe scena politică?