Recep Tayyip Erdogan: Germania a devenit ''un refugiu pentru teroriști''

Recep Tayyip Erdogan: Germania a devenit ''un refugiu pentru teroriști''

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a afirmat joi că Germania a devenit ''un refugiu pentru teroriști'' și că ea ''va fi judecată de istorie'', acuzând Berlinul că nu i-a extrădat pe susținătorii clericului Fethullah Gulen, stabilit în SUA, despre care Ankara susține că s-a aflat în spatele puciului eșuat din iulie, relatează agenția Reuters.

Potrivit lui Erdogan, Germania găzduiește de mult timp militanți ai Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), organizație ce duce o insurecție de trei decenii pentru a obține autonomia kurzilor, precum și activiști de extrema stângă din DHKP-C, grupare ce a întreprins atacuri armate în Turcia.

''Nu avem nici un fel de așteptări din partea Germaniei, dar veți fi judecați în istorie pentru încurajarea terorismului. Germania a devenit un refugiu important pentru teroriști'', a declarat Erdogan în cadrul unei ceremonii la palatul său din Ankara.

''Suntem preocupați că Germania, care a protejat PKK și DHKP-C ani de zile, a devenit un adăpost pentru organizația teroristă gulenistă'', a mai spus șeful statului turc.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Fotografia care i-a convins pe români că sunt urmașii dacilor. Acum un secol, un scoțian a surprins-o într-un sat uitat din munți

2 Capul Verde, paradisul exotic ascuns al turismului sexual. Băieții Western Union și secretele nevăzute

3 Cum ar putea ajunge avionul lui Putin în Budapesta: escortat de avioane turcești și sârbe, pe o rută de 5.000 de km

4 Kim Kardashian a lansat un model de bikini, cu floci multicolori...

5 „Gata cu împușcăturile”. Mesajul lui Trump după întâlnirea cu Zelenski: „Granițele să se oprească acolo unde sunt”