„Rechinul” David Popovici și-a spulberat concurența în calificările probei de 200 metri liber de la Campionatele Europene U23

David Popovici (20 de ani) a debutat astăzi cu succes la Campionatele Europene U23, izbutind să se califice cu primul timp în finala probei de 200 m liber.

David Popovici este deja o legendă a sportului românesc

David Popovici este deja o legendă a sportului românesc

Campionul olimpic a avut cel mai bun timp din serii și va putea fi urmărit joi seara, la 19:24, în lupta pentru titlul continental. Finala probei de 200 metri liber, cu David Popovici favorit, va fi transmisă la TV pe TVR Sport.

România a deplasat o delegație de 13 înotători în Slovacia, la Campionatele Europene U23 de la Samorin. David Popovici și-a propus să participe la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber și la ștafeta mixtă de 4x100 m liber.

David Popovici a încheiat cursa de 200 de metri liber în 1:46,84 și va concura pe culoarul cu numărul 4, cel al favoritului, în finala de diseară. Componența finalei:

David Popovici - 1:46,84

Petar Mitsin (Bulgaria) - 1:46,99

Jarno Baschnitt (Germania) - 1:47,38

Evan Bailey (Irlanda) - 1:47,48

Niko Jankovic (Croația) - 1:48,57

Antonio Djakovic (Elveția) - 1:48,61

Charlie Hutchinson (Marea Britanie) - 1:48,66

Timo Sorgius (Germania) - 1:48,86

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă