Recorder.ro: Trupul primului cetățean român ucis de coronavirus a fost repatriat fără ca autoritățile să știe nimic

După ce Ministerul de Externe le-a spus că repatrierea trupului neînsuflețit nu intră în atribuțiile sale, familia femeii decedate în Italia a hotărât să acționeze pe cont propriu.  Autoritățile s-au trezit cu sicriul la graniță , scrie Recorder.ro.

Dricul a stat șase ore în vamă până când autoritățile s-au hotărât ce să facă. „S-a organizat un convoi special, cu echipaj de poliție și de jandarmi care să-l însoțească până la Borșa. Unul dintre sicrie, în care se găsea femeia decedată de coronavirus, era sigilat, a venit cu sigiliu la frontieră. Dar n-au anunțat pe nimeni dinainte că vin!”, ne-a declarat Radu Bud, prefectul județului Satu Mare.

Reprezentanții poliției de frontieră din Satu Mare spun că nu au avut ce să facă decât să-i permită șoferului de la firma de pompe funebre să intre în țară cu cele două sicrie.


Transportul a ajuns la Borșa joi seară, escortat de poliție și de jandarmi.



populare
astăzi

1 Amănunte care dau fiori

2 De ce este Ilie Bolojan marele câștigător al blocajului dintre Tomac și partide

3 Autostrada Transilvania, în fața primei inaugurări din 2026. Cum arată nodurile rutiere care deschid calea spre nord-vest

4 De citit...

5 Lovitură uriașă pentru unul dintre cei mai bogați oameni din Rusia, aflat în arest preventiv de peste un an. Statul i-a confiscat 7,6 miliarde de dola…