Regatul Unit a informat în scris UE că nu va desemna un comisar european înainte de alegerile din 12 decembrie

Guvernul britanic i-a scris preşedintei viitoarei Comisii Europene, Ursula von der Leyen, pentru a o anunţa că nu va desemna un membru britanic pentru echipa sa înainte de alegerile din 12 decembrie din Regatul Unit, informează joi AFP.

O purtătoare de cuvânt a viitoarei şefe a executivului european a declarat joi pentru AFP că Ursula von der Leyen a primit din partea Londrei o scrisoare în acest sens în noaptea de miercuri spre joi.

Potrivit unor surse europene, Ursula von der Leyen a obţinut avizul juridic conform căruia lipsa unui comisar britanic nu va împiedica noua sa echipă să-şi preia atribuţiile. AGERPRES


populare
astăzi

1 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

2 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

3 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”

4 BREAKING „De mâine sunt în bancă cu PNL” / Prima plecare a unui parlamentar din PSD la PNL

5 VIDEO Grindeanu, replică imbecilă pentru o jurnalistă care i-a cerut să explice ce reformă voia PSD în primării