Regatul Unit îşi revizuieşte regulile privind imunitatea diplomatică

Regatul Unit îşi revizuieşte regulile care i-au permis soţiei unui diplomat american să părăsească teritoriul britanic după ce fusese implicată într-un accident rutier soldat cu decesul unui tânăr, a anunţat luni ministrul de externe britanic Dominic Raab, transmite Reuters.

Harry Dunn (19 ani) a murit după ce un automobil condus de americanca Anne Sacoolas a lovit motocicleta tânărului în apropiere de RAF Croughton, o bază a forţelor aeriene britanice din Northamptonshire (centrul Angliei) folosită de armata SUA.

''Am dispus deja o revizuire a regulilor privind imunitatea membrilor personalului SUA şi familiilor lor la Croughton'', a declarat Raab în faţa deputaţilor britanici.

''Aşa cum a acest caz a dovedit, nu cred că actualele norme sunt bune şi revizuirea lor va viza modul în care ne putem asigura că aceste reguli de la Croughton nu pot fi folosite din nou în acelaşi fel'', a adăugat ministrul britanic. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Despre lovitura asta încasată de americani de la iranieni s-a vorbit foarte puțin. Or mai fi și altele?

3 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

4 Dilema ghiocelului / „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro” / O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul

5 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP