Restricţii de călătorie: Trump anunţă că ar putea adăuga Marea Britanie pe listă

Restricţii de călătorie: Trump anunţă că ar putea adăuga Marea Britanie pe listă

Preşedintele american, Donald Trump, a afirmat vineri, într-o conferinţă de presă la Casa Albă, că ar putea adăuga Marea Britanie pe lista ţărilor europene vizate de restricţiile de călătorie cu destinaţia Statele Unite, notează AFP.

"Da, numărul (cazurilor de coronavirus) a crescut în mod destul de vertiginos în ultimele 24 de ore" în Marea Britanie, a declarat Donald Trump ca răspuns la o întrebare pe această temă.

"Deci da, am putea adăuga" această ţară pe listă, a adăugat liderul administraţiei de la Washington, care a anunţat miercuri seară închiderea pentru 30 de zile a frontierelor SUA pentru toţi călătorii din cea mai mare parte a Europei, cu excepţia americanilor.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 O profesoară din Spania, șocată de ce a găsit în școlile din România: „Mi-au spus că sunt o comunistă. De neconceput”

3 VIDEO România văzută de la Washington. Un interviu-bombă care pune oglinda în fața Bucureștiului

4 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână

5 Cum cade Groenlanda