Rețea de prostituție din România, anihilată în urma unei operațiuni belgo-române; patru arestări în Belgia

Patru persoane suspectate că aduceau în Belgia femei din România pentru a se prostitua au fost arestate la Heers și Saint-Trond, în urma unei anchete belgo-române, relatează vineri rtl.be.

În cadrul anchetei a fost confiscat și un autovehicul de lux.

Europol a participat activ la operațiune, prin biroul mobil din Belgia, permițând schimbul de date în timp real între Belgia și România.

Ancheta s-a derulat simultan în Belgia și România și a permis destructurarea unui grup infracțional român care aducea femei din România în Belgia pentru a le exploata sexual.

Aceste femei se prostituau în diferite orașe din Belgia, relatează rtl.be .

Membrii grupului infracțional aveau antecedente judiciare, legate de activități criminale violente.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

2 Fost candidat la Primăria Sectorului 3, arestat în cazul fraudelor cu pensii

3 Expert / Decizia de a ține închiși 42 km de autostradă gata pune vieți în pericol

4 Voi ați citit asta? / Că, dacă se închide Kozludui, rămânem în aer?

5 Rusia trăiește acum scenariul de coșmar energetic pe care-l promitea Europei