Ritmul pe care Rusia îl are în războiul din Ucraina va încetini în următoarele luni, susţin serviciile britanice de informaţii

„Serviciul nostru de informaţii în domeniul apărării crede, totuşi, că în următoarele câteva luni, Rusia ar putea ajunge la un punct în care nu va mai exista niciun impuls de înaintare, deoarece şi-a epuizat resursele”, a declarat Johnson în faţa unui grup de ziare europene.

„Atunci trebuie să îi ajutăm pe ucraineni să inverseze dinamica. Voi pleda pentru acest lucru la summitul Grupului celor Şapte (care va avea loc în Germania la sfârşitul săptămânii)”, a adăugat el.

Întrebat cum ar arăta o victorie pentru Ucraina sau un eşec pentru Putin, Johnson a răspuns: „Să recăpătăm cel puţin status quo-ul care exista înainte de 24 februarie şi ca trupele sale (ale Rusiei) să fie respinse din zonele pe care le-au invadat”.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Proastă creatură...

2 „Estonia în 3 zile” / Rusia prezintă în detaliu la TV invadarea unui stat NATO

3 Lovitură strategică asupra industriei ruse: cea mai mare fabrică de îngrășăminte fosfatice din Europa a fost atacată cu drone

4 Culise surprinzătoare din obscurul mediu despotic din Rusia

5 De citit... / Este lumea din jurul nostru reală sau trăim într-o simulare a realității creată de ființe mai avansate, posibil postumane?