ROBOR la trei luni a coborât marţi la 2,89% pe an

ROBOR la trei luni a coborât marţi la 2,89% pe an

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobânda variabilă, a scăzut marţi cu 0,03 puncte procentuale, până la 2,89% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

În perioada similară a anului trecut, respectiv 15 ianuarie 2018, indicele era 1,98% pe an.

În ceea ce priveşte indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, acesta a stagnat la 3,23% pe an.

ROBOR la 9 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de băncile comerciale de la alte bănci comerciale, a scăzut până la nivelul de 3,34% pe an, de la 3,35%, iar indicele ROBOR la 12 luni a pierdut 0,01 puncte procentuale, ajungând la 3,43%. AGERPRES


populare
astăzi

1 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

2 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

3 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

4 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”

5 De ce au pierdut PSD și USR alegerile în Capitală. Analiza lui Traian Băsescu