Roger Federer câștigă al 306-lea său meci ''major'' și se califică în sferturi la Wimbledon

Tenismanul elvețian Roger Federer, nr. 3 mondial, s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, surclasându-l cu 6-2, 6-3, 7-5 pe americanul Steve Johnson (29 ATP) și câștigând al 306-lea său meci într-un turneu de Mare Șlem.

Elvețianul, în căutarea unui al 18-lea trofeu major (al 8-lea la Londra), a egalat astfel recordul absolut de victorii deținut de Martina Navratilova, pe care va încerca să-l bată la următorul său meci.

Acesta va fi al 14-lea sfert de finală la Londra pentru Federer, care îl va întâlni pe croatul Marin Cilic (13 ATP), calificat mai devreme în urma abandonului japonezului Kei Nishikori, la scorul de 6-1, 5-1 pentru croat.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruștei)

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”