Români înșelați cu zeci de mii de euro prin metoda „Fotografia” . Cum acționează escrocii

Mai mulți români au fost înșelați cu zeci de mii de euro prin metoda "Fotografia", după ce au comandat din Germania.

Românii au rămas fără bani FOTO: Arhivă

Românii au rămas fără bani FOTO: Arhivă

O nouă escrocherie face victime printre români. Mai multe persoane au rămas fără zecii de mii de euro în conturi după ce sperau să aducă în țară utilaje agricole din Germania, scrie antena3.ro.

Metoda de înșelăciune, denumită și ”Fotografia”, era una cât se poate de simplă.

Escrocii din Germania postau pe internet fotografii cu utilaje agricole, care însă nu le aparțineau. Atunci când erau contactați de potențialele victime , ei aveau inclusiv posibilitatea de a emite facturi false.

Contul în care naivii erau invitați să vireze banii aparținea însă unuia dintre escroci.

Una dintre victime este un bărbat din Blaj, care a plătit 13,000 de euro pentru a primi un utilaj care nu a mai ajuns în proprietatea sa, iar presupușii vânzători nu au mai răspuns la telefon. În urma cercetărilor polițienești făcute în acest caz, oamenii legii au aflat că bărbatul nu este singurul înșelat.

Judecătorii români au predat un dosar magistraților din Germania, pentru a se ocupa pe mai departe de caz.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

5 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…