Români medaliaţi la Olimpiada Internațională de Geografie pentru Europa

Loturile olimpice de seniori și juniori ale României, participante la Olimpiada Internațională de Geografie pentru Europa, au obținut în total șapte medalii: patru au fost adjudecate de juniori și trei de seniori. Potrivit Ministerului Educației, ediția din acest an s-a desfășurat online între 24 și 30 iunie și a implicat participarea 118 elevi din 11 țări. Concursul a inclus trei probe, toate în limba engleză: o probă teoretică scrisă, o probă practică – vizualizarea unor imagini, punerea în relație a unor elemente geografice, calcul și aplicabilitate în spațiul geografic – și o probă multimedia.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?