România a importat de două ori mai multă electricitate în prima jumătate a acestui an

Importurile de electricitate ale ţării s-au ridicat la 3,49 TWh în primele şase luni ale acestui an, de două ori mai mult faţă de valoarea din aceeaşi perioadă a anului trecut, respectiv 1,74 TWh, potrivit ultimului raportul al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE).

Producţia de energie electrică livrată de centrale a fost de 24,88 TWh, cu 12% mai puţin decât anul trecut.

Hidrocentralele au produs 43,7% din producţie, reactoarele nucleare - 20%, centralele pe gaz - 14,2%, iar cele pe cărbune - 11,9%.

Energia eoliană a asigurat 7,6% din total, cea fotovoltaica - 2,2%, iar cea din biomasă - 0,16%.

În acelaşi timp, consumul naţional a scăzut cu 7%, până la 25,94 TWh. Consumul clienţilor casnici a crescut cu 2%, în timp ce consumul în industrie a fost mai mic cu 10%. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți