România a importat lapte, produse lactate, ouă şi miere de peste 348 de milioane de euro, în primul semestru

România a importat lapte, produse lactate, ouă şi miere în valoare de 348,3 milioane de euro, în primele şase luni din acest an, în creştere cu aproape 14% faţă de perioada similară a anului trecut, în timp ce exporturile s-au majorat cu 7,2%, cifrându-se la 107,3 milioane de euro, conform balanţei comerciale cu produse agricole.

Valoarea exporturilor consemnată în primul semestru a fost de peste trei ori mai mică decât cea a importurilor de astfel de produse, deficitul comercial pe acest segment depăşind 241 de milioane de euro.

Potrivit datelor Ministerului Agriculturii, în prima jumătate a acestui an, deficitul României în comerţul cu produse agroalimentare a crescut cu peste 31%, comparativ cu perioada similară din 2020, totalizând 1,27 miliarde de euro.

România a exportat, în perioada ianuarie - iunie 2021, produse agroalimentare în valoare de 3,63 miliarde de euro, în timp ce importurile au depăşit 4,9 miliarde de euro.

La acest capitol, datele MADR cuprind şi alte produse comestibile de origine animală, nedenumite şi necuprinse în alta parte, alături de lapte, produse lactate, ouă şi miere. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 Așa o fi? / Foraje eșuate pentru OMV în Marea Neagră, lângă Neptun Deep

3 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

4 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă

5 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică