România e vie! Peste 5.000 de turiști la schi și snowboard în stațiunea Straja, cozi mari la instalații

România e vie! Peste 5.000 de turiști la schi și snowboard în stațiunea Straja, cozi mari la instalații

Peste 5.000 de turiști au venit în stațiunea montană Straja din județul Hunedoara în acest week-end, potrivit primarului municipiului Lupeni, Lucian Resmeriță, citat de  Ziarul Exclusiv .

Pârtiile de schi din Straja au cea mai mare lungime din țară, iar în acest week-end turiștii au stat zeci de minute la coadă la instalațiile din stațiune.

În acest week-end sunt deschise aproape toate pârtiile, iar telegondola și instalațiile de cablu sunt deschise integral.

Staţiunea Straja are 12 pârtii de schi, cu o lungime totală de 26 km. Pe 20 km funcționează și instalații de zăpadă artificială. Fiecare pârtie este echipată cu instalaţie de transport pe cablu, iar cinci dintre acestea beneficiază şi de instalaţie de nocturnă.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?