Rompetrol Rafinare a contestat în Instanță sechestrul instituit de DIICOT

Rompetrol Rafinare a contestat în Instanță sechestrul instituit de DIICOT

Rompetrol Rafinare a contestat la Tribunalul Constanța sechestrul instituit de DIICOT asupra bunurilor companiei.

Conform portalului instanțelor de judecată, Rompetrol Rafinare a avut termen luni pentru dosarul prin care a contestat măsura asiguratorie, însă Instanța a amânat cauza și a stabilit un nou termen de judecată, în data de 25 mai, "pentru atașarea dosarului de urmărire penală și pentru a oferi petenților posibilitatea pregătirii apărării cu privire la excepțiile invocate".

Procurorii DIICOT au pus la începutul săptămânii trecute sechestru pe rafinăria Petromidia, în cadrul unui dosar penal care vizează modul în care a fost privatizată rafinăria. Acest dosar este disjuns din dosarul Rompetrol, în care a fost judecat și omul de afaceri Dinu Patriciu.

Sechestrul asigurător a fost instituit asupra bunurilor mobile și imobile ale KazMunayGas International NV, SC Oilfield Exploration Business Solutions SA și SC Rompetrol Rafinare SA, în vederea recuperării sumelor de 1.724.168.825 lei, 290.786.616 dolari și 34.941.924 de euro.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Prognoza meteo până la Crăciun. Cum se anunță vremea în următoarele patru săptămâni

3 Judecător cu o vechime de 28 de ani, promovat la ÎCCJ. Cum a răspuns când a fost întrebat de ce nu s-a pensionat

4 Așa o fi?

5 Un mister vechi de peste 25 de ani a fost elucidat în timpul golirii Lacului Vidraru: „Au cărat-o prin tunelurile dacice / Exportă apa la francezi”