Ronaldo, umplut de sânge în Liga Națiunilor. Cine l-a făcut KO pe starul portughez GALERIE FOTO

Portugalia s-a impus clar în deplasarea din Cehia și e prima într-o grupă în care favorita Spania a pierdut suprinzător, acasă, cu Elveția.

Dacă pe tabelă lusitanii nu au avut emoții, pe teren lucrurile au stat altfel. După o minge trimisă în careu de William Carvalho, atacantul lui Manchester United a ieșit ”șifonat” după un duel pentru balon cu Tomas Vaclik, portarul ceh, .

Goal-keeper-ul ceh a ieșit pentru a respinge balonul, însă a ratat intervenția și l-a lovit în plină figură pe Cristiano Ronaldo. În cădere, portughezul s-a lovit din nou în zona feței și a sângerat abundent. După intervenția echipei medicale, Cristiano Ronaldo a putut continua jocul.

Chiar dacă a fost fault clar, artitrul nu a acordat penalty, din cauză că Ronaldo era în poziție afară din joc în momentul pasei lui William Carvalho. Portugalia nu a primit penalty, dar a reușit să marcheze 20 de minute mai târziu prin Diogo Dalot. Chiar înaintea pauzei, portughezii și-au dublat avantajul, prin Bruno Fernandes. În partea a doua, Portugalia a mai marcat prin Diogo Dalot și Diogo Jota și a obținut victoria, 4-0.

Rezultatele de sâmbătă:

Liga A

Grupa a 2-a

Cehia - Portugalia 0-4

Au marcat: Diogo Dalot 33, 52, Bruno Fernandes 45+2, Diogo Jota 82.

Patrik Schick (Cehia) a ratat un penalty în min. 45+6 (şut peste poartă).

Spania - Elveţia 1-2

Au marcat: Jordi Alba 55, respectiv Manuel Akanji 21, Breel Embolo 58.

Armenia - Ucraina 0-5

Au marcat: Oleksandr Timcik 22, Oleksandr Zubkov 57, Artem Dovbik 69, 84, Danilo Ignatenko 81.

Scoţia - Irlanda 2-1

Au marcat: Jack Hendry 50, Ryan Christie 82 - penalty, respectiv John Egan 18.

Israel - Albania 2-1

Au marcat: Shon Weissman 46, Thai Baribo 90+2, respectiv Myrto Uzuni 88.

Clasament

1 Israel 4 2 2 0 8-6 8

2 Islanda 3 0 3 0 5-5 3

3 Albania 3 0 1 2 3-5 1

Grupa a 4-a

Slovenia - Norvegia 2-1

Au marcat: Andraz Sporar 69, Benjamin Sesko 81, respectiv Erling Haaland 47.

Serbia - Suedia 4-1

Au marcat: Aleksandar Mitrovic 18, 45+1, 48, Sasa Lukic 70, respectiv Viktor Claesson 15.