Rovana Plumb: Pensiile din decembrie vor fi achitate în avans, înainte de Sărbători

În luna decembrie, pensiile vor fi primite de beneficiari în avans, înainte de Sărbători, a anunțat joi, Rovana Plumb, ministrul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, printr-un comunicat remis AGERPRES.

'Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice a făcut demersurile necesare pentru a achita drepturile cuvenite beneficiarilor sistemului public de pensii în avans, în perioada 11 — 24 decembrie, prin intermediul CN Poșta Română SA (CNPP)', a declarat Rovana Plumb.

Potrivit comunicatului, termenele de virare a sumelor de plată către oficiile poștale au fost decalate, pentru a se asigura plata tuturor pensiilor înainte de Sărbători.

'În ceea ce îi privește pe beneficiarii care nu vor fi găsiți la domiciliu, plata drepturilor va fi asigurată la ghișeele subunităților poștale până în data de 30 decembrie (în cazul celor avizați la domiciliu). De asemenea, referitor la drepturile achitate prin intermediul băncilor (este vorba de băncile care au încheiate convenții cu CNPP), aceste drepturi vor putea fi încasate la aceleași date ca în lunile anterioare, până în Sărbătorile de iarnă', se mai spune în comunicat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”