Rusia acceptă extinderea cooperării spaţiale cu SUA până în anul 2030

Rusia acceptă extinderea cooperării spaţiale cu SUA până în anul 2030

Guvernul rus a aprobat extinderea unui acord de cooperare spaţială cu SUA până în anul 2030, a anunţat sâmbătă serviciul de presă al acestuia, potrivit agenţiilor Reuters şi DPA.

Conform acestui anunţ, premierul Mihail Mişustin a avizat favorabil o propunere venită din partea SUA pentru extinderea cooperării privind explorarea şi folosirea spaţiului cosmic în scopuri paşnice.

Acordul Moscovei pentru continuarea cooperării spaţiale survine în timp ce relaţiile sale cu Washingtonul au atins un minim în perioada post-Război Rece, după ce preşedintele american Joe Biden l-a calificat pe omologul său rus Vladimir Putin drept un ''ucigaş'' care merită să fie lovit de sancţiuni pentru amestecul său în politica SUA, acuzaţii dezminţite de Kremlin.

Departamentul american al Comerţului a anunţat luna trecută înăsprirea unor sancţiuni ce privesc exporturile ruseşti, dar au fost parţial excluse unele categorii de bunuri pentru sectoarele aeronautic şi aerospaţial.

Acordul între SUA şi Rusia privind cooperarea spaţială a fost încheiat în anul 1992, fiind de atunci prelungit de patru ori.

Rusia anunţase deja la începutul lunii martie că activitatea la Staţia Spaţială Internaţională (ISS) va continua până în anul 2028. Decizia privind continuarea acestui vechi proiect a fost luată ''la cel mai înalt nivel'', a declarat compania spaţială rusă RKK Energia. Planurile americano-ruse anterioare aveau în vedere continuarea acestei activităţi până în anul 2024.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Curtea de Justiție a UE a stabilit că salariile și pensiile magistraților din România trebuie să fie mari, dar corelate cu salariul mediu di…

2 „Trebuie dați afară cei angajați pe pile” / Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari

3 CTP, radiografie la rece a situației din România: „Nu văd altă ieșire din toate astea decât falimentul de țară”

4 VIDEO O fostă judecătoare a provocat accidentul mortal din curtea unui spital din Băile Felix, după ce a încurcat pedalele

5 „Modificările care intră în vigoare ne vor duce direct în top”. Un sociolog atrage atenția că România va fi lider acolo unde nimeni nu vrea