Rusia anunţă un nou tir reuşit cu racheta hipersonică Zircon

Armata rusă a anunţat luni că a efectuat cu succes un nou tir de testare a rachetei hipersonice Zircon, într-un context al cursei înarmării cu acest gen de arme, pe care Moscova le consideră "invincibile", potrivit AFP.

Acest anunţ intervine după recenta publicare în media americane a unor informaţii potrivit cărora China a testat în această vară o rachetă hipersonică capabilă să lanseze la rândul său un proiectil - o tehnologie de care nici SUA şi nici Rusia nu dispun în prezent.

Armata rusă a anunţat într-un comunicat că a lansat o rachetă Zircon de pe fregata "Amiral Gorşkov" asupra unei ţinte situate în apele Mării Albe, în Arctica.


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 VIDEO Circotecă între RTV și Realitatea Plus la protestul minerilor

3 Fost șef MI6 / Iranul „a jucat destul de bine o mână slabă” și are „un avantaj strategic” în fața SUA după ce Trump ar fi pierdut inițiativa

4 „Îmi e milă de ei” / Vedeta PRO TV Corina Caragea a publicat capturi cu câteva dintre mesajele pe care le primește

5 „Nu este corect ca cineva să dea foc lumii, iar restul să înghită cenușa”