Rusia își sporește capacitățile militare la frontiera vestică drept răspuns la consolidarea NATO (Șoigu)

Rusia își sporește capacitățile militare la frontiera vestică drept răspuns la întărirea forțelor Alianței Nord-Atlantice, a declarat miercuri ministrul apărării de la Moscova, Serghei Șoigu, citat de agenția TASS, transmite DPA.

Rusia și statul vecin aliat Belarus trebuie să-și crească aceste capacități întrucât 'Statele Unite ale Americii și alți membri ai NATO își consolidează în mod activ potențialul ofensiv', a afirmat responsabilul rus, cu ocazia unei întâlniri cu oficiali militari de rang înalt la Minsk.

'Acțiunile NATO subminează stabilitatea strategică și obligă Rusia să ia contramăsuri de natură defensivă', a adăugat Șoigu, susținând că 'focare de tensiune s-au mutat aproape de granițele noastre'.

Ministrul rus nu a precizat nicio cifră în discursul său, dar, conform unor informații anterioare, Rusia are în plan sporirea cu aproximativ 30.000 de militari a efectivelor sale la frontiera de vest.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Judecați voi... / Asociația lui Viorel Pașca a fost acreditată de Ministerul Muncii ca furnizor de servicii sociale în 2021, după o vizită în teren

2 Documente care dau de gândit...

3 Așa o fi?

4 VIDEO Fumul se vede de la kilometri / Atac major al ucrainenilor în Sankt Petersburg!

5 Realitatea Plus a intrat în picaj după ce Anca Alexandrescu s-a certat cu Călin Georgescu