Rusia își sporește capacitățile militare la frontiera vestică drept răspuns la consolidarea NATO (Șoigu)

Rusia își sporește capacitățile militare la frontiera vestică drept răspuns la întărirea forțelor Alianței Nord-Atlantice, a declarat miercuri ministrul apărării de la Moscova, Serghei Șoigu, citat de agenția TASS, transmite DPA.

Rusia și statul vecin aliat Belarus trebuie să-și crească aceste capacități întrucât 'Statele Unite ale Americii și alți membri ai NATO își consolidează în mod activ potențialul ofensiv', a afirmat responsabilul rus, cu ocazia unei întâlniri cu oficiali militari de rang înalt la Minsk.

'Acțiunile NATO subminează stabilitatea strategică și obligă Rusia să ia contramăsuri de natură defensivă', a adăugat Șoigu, susținând că 'focare de tensiune s-au mutat aproape de granițele noastre'.

Ministrul rus nu a precizat nicio cifră în discursul său, dar, conform unor informații anterioare, Rusia are în plan sporirea cu aproximativ 30.000 de militari a efectivelor sale la frontiera de vest.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență