Rusia livrează Turciei încă o baterie S-400

Rusia a livrat marţi Turciei încă o baterie de rachete antiaeriene S-400, a declarat preşedintele Vladimir Putin, citat de Interfax.

Potrivit unei ştiri preluate de Reuters, preşedintele rus a făcut anunţul cu ocazia vizitei omologului său turc, Recep Tayyip Erdogan.

Ministerul Apărării de la Ankara a comunicat că livrarea sistemului S-400 a început marţi, dar va dura aproximativ o lună.

Potrivit vicepremierului rus Iuri Borisov, citad de DPA, Putin doreşte să îi prezinte lui Erdogan şi noul avion de vânătoare rusesc Su-57.

În urma achiziţiei de echipamente militare ruseşti, Turcia a fost exclusă de Statele Unite din programul aeronavelor F-35. Washingtonul consideră că dotarea forţelor armate turce cu S-400 este incompatibilă cu deţinerea celor mai noi avioane de luptă americane. AGERPRES


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48%

3 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

4 Forța care a preluat, de fapt, puterea în Iran, după alegerea lui Mojtaba Khamenei

5 „Trump îşi caută aliaţi” / Traian Băsescu spune că SUA ar putea avea nevoie din nou de baza de la Kogălniceanu