Rusia: Manifestație cu arestări la Moscova împotriva restricțiilor pe internet

Aproximativ 1.000 de persoane au participat sâmbătă la Moscova, sub o ploaie puternică, la un protest împotriva înăspririi supravegherii și restricțiilor pe internet, manifestația soldându-se cu cel puțin 11 arestări, relatează AFP.

Participanții au purtat pancarte și umbrele și au scandat 'Rusia va fi liberă!' și 'Rusia fără cenzură!'.

Adunarea a fost autorizată de primăria Moscovei și încadrată de numeroși polițiști, unii purtând căști și arme.

Cel puțin 11 persoane au fost reținute în timp ce manifestau în sprijinul jurnalistului Ali Ferouz, amenințat cu expulzarea în Uzbekistan, potrivit ONG-ului OVD-Info.

Potrivit unui fotograf al AFP, alte două persoane, care agitau steaguri în culorile curcubeului, au fost arestate.

'Putin, guvernule rus, vă spunem un lucru: lăsați tehnologia în pace!', a strigat un manifestant urcat pe un podium, conform transmisiei în direct pe Youtube.

O altă manifestantă a chemat la un vot împotriva președintele Vladimir Putin la viitoarele alegeri din martie 2018.

O manifestație similară, care a reunit circa 1.000 de persoane, a avut loc la 23 iulie împotriva controlului sporit al autorităților asupra internetului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

4 VIDEO Priviți, Rusia a început să se teamă!

5 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici