Rusia reduce drastic importurile de produse agricole din Moldova

Organismul de supraveghere a siguranţei agriculturii a fost nevoit să impună aceste restricţii „din cauza detectării repetate a unor obiecte periculoase supuse carantinării în produsele moldoveneşti care intră în Rusia”, informează Libertatea.

De la invazia Ucrainei, pe 24 februarie, Republica Moldova a redus livrările de fructe către Rusia din cauza logisticii complicate şi a costurilor de transport mai mari.

Cu toate acestea, livrările către această ţară sunt încă importante pentru agricultorii din Moldova. Până acum, în acest an, Republica Moldova a livrat Rusiei 168.000 de tone de produse agricole, în principal mere, prune şi struguri, potrivit agenţiei ruse de ştiri Interfax.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

3 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est