Rusia se declară ''dezamăgită'' de comentariile lui Mike Pence privind conflictul din Ucraina

Rusia este ''dezamăgită'' de comentariile vicepreședintelui american Mike Pence referitoare la aplicarea de către Moscova a acordului de pace în estul Ucrainei, a declarat sâmbătă un înalt oficial rus, citat de agenția DPA.

* UPDATE Statele Unite ale Americii dau asigurări că rămân ''cel mai mare aliat'' al Europei

Konstantin Kosacev, președintele Comisiei parlamentare pentru afaceri externe a Consiliului Federației (camera superioară a parlamentului rus), a afirmat că declarațiile lui Mike Pence la Conferința pentru Securitate de la Munchen (Germania) ''dau vina fără echivoc'' pe Rusia pentru violențele din estul Ucrainei.

Într-o postare pe Facebook , Kosacev sugerează că există o contradicție când Washingtonul vorbește despre ''disponibilitatea sa de a stabili relații cu Rusia'', denunțând în același timp Moscova că nu depune eforturi suficiente pentru încheierea conflictului ce durează de trei ani.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 De ce apare România pe harta ISW privind „faza zero” a operațiunilor Rusiei în Europa