Rusia va expulza 23 de diplomaţi britanici

Ministerul rus de Externe a anunţat sâmbătă expulzarea iminentă a 23 de diplomaţi britanici, ca răspuns la o măsură similară anunţată de Londra după otrăvirea în Marea Britanie a fostului spion rus Serghei Skripal şi a fiicei sale Iulia, relatează AFP şi Reuters.

''Un număr de 23 de membri ai personalului diplomatic al Ambasadei Marii Britanii din Moscova sunt declaraţi persona non grata şi vor fi expulzaţi în decurs de o săptămână'', a anunţat MAE rus, care l-a convocat pe ambasadorul britanic Laurie Bristow.

Moscova a anunţat totodată că pune capăt activităţilor British Council din Rusia. ''Având în vedere statutul în afara reglementării al British Council în Rusia, activitatea sa încetează'', a precizat ministerul rus, referindu-se la organismul internaţional britanic pentru relaţii culturale şi educaţie.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

4 Capcane sexuale, camere video ascunse și întâlniri la Moscova. Ce arată noile documente despre fostul miliardar pedofil Jeffrey Epstein

5 Recesiunea tehnică declanșează atacul PSD. Grindeanu: „O rușine pentru întreaga Coaliție”. Câciu: „Bolojan, cel mai slab premier”