Rusia: Zeci de arestări în timpul unei manifestaţii a opoziţiei la Moscova

Poliţia rusă a arestat sâmbătă zeci de persoane care participau la o manifestaţie neautorizată în faţa primăriei din Moscova cerând alegeri libere, informează France Presse.

Opoziţia rusă a chemat la manifestaţie pentru a protesta împotriva respingerii candidaturilor reprezentanţilor săi la alegerile locale din septembrie.

Potrivit unui jurnalist al AFP, cel puţin 50 de persoane au fost arestate în timp ce protestatarii se adunau pentru mitingul planificat la ora 14.00 locală (11.00 GMT). Organizatorii au anunţat numeroase alte arestări.


Foto: (c) Alexander Zemlianichenko / AP


Securitatea a fost întărită sâmbătă la Moscova.

Cu câteva ore înaintea manifestaţiei, mai mulţi opozanţi au fost arestaţi, printre care Dmitri Gudkov, care a declarat vineri că "miza depăşeşte alegerile locale". "Este vorba de a şti dacă în Rusia de astăzi este posibil să se facă legal politică", a spus el.

Domiciliile şi sediile de campanie ale mai multor candidaţi excluşi au fost percheziţionate înainte, iar miercuri principalul opozant al preşedintelui Vladimir Putin, Aleksei Navalnîi, a fost trimis în închisoare pentru 30 de zile, pentru "încălcarea regulilor manifestaţiilor".AGERPRES


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi?

3 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

4 „Dezastru, mâncare fără gust și șezlonguri departe de mare” / Turist român revoltat după ce a plătit 2.198 euro pentru un sejur all inclusive în Bulgar…

5 „Pentru aprovizionare sau pentru ce?” / Președintele, vizibil încurcat de o întrebare despre una din marile mize ale României