Sabin Orcan: Sebastian Ghiță nu mai este protejat, nu mai are prieteni în SRI

Sabin Orcan, un jurnalist apropiat serviciilor secrete, a explicat, marți seară, la B1 Tv, că infractorul Sebastian Ghiță, capturat în Serbia, nu va mai fi protejat în România, întrucât nu mai are prieteni în SRI.

"La Contraspionaj sunt alți oameni. Ghiță nu mai are prieteni nici în conducerea militară nici în conducerea civilă a SRI. Nici Coldea nu mai e în funcție", a subliniat Sabin Orcan.

Judecătorii Curţii de Apel Ploieşti au admis, marţi după-amiază, extrădarea lui Sebastian Ghiţă, constatând că sunt îndeplinite condiţiile legale pentru extrădare. Încheierea va fi transmisă Ministerului Justiţiei, care va cere autorităţilor din Serbia extrădarea fostului deputat.

Pe de altă parte, Poliția de Frontieră a anunțat că va face verificări pentru a se stabili modalitatea în care Sebastian Ghiţă a părăsit teritoriul României, imediat după ce participase la o reuniune la un sediu al SRI.


populare
astăzi

1 Cătălin Măruță revine la Antena 1 și preia „Furnicuțele” după plecarea de la Pro TV

2 Cum alungi cârtițele din grădină fără să le faci rău: Soluții ecologice și eficiente

3 Angajații își pot verifica și corecta datele contractelor de muncă

4 E-Terra, reluată integral / Experți și notari au acces, termene prelungite pentru 94.000 de cereri

5 Ce țeapă! / Măruță preia „Furnicuțele” de la Denise Rifai, care anunță un nou proiect Antena 1