Șah: Hou Yifan este noua campioană mondială

Șah: Hou Yifan este noua campioană mondială

Hou Yifan (China) este de luni seară noua campioană mondială de șah, informează site-ul oficial al meciului cu Maria Muziciuk (Ucraina), care a deținut acest titlu. În ultima partidă, de luni, Hou Yifan a obținut o nouă victorie și a terminat cu scorul de 6-3 confruntarea cu Maria Muziciuk.

Hou Yifan este născută la data de 27 februarie 1994. Ultima sa aniversare a avut loc chiar în Ucraina, înainte de a începe această mare finală. A obținut titlul de mare maestru internațional în anul 2008, când avea numai 14 ani și 6 luni.

A cucerit primul titlu de campioană mondială la 24 decembrie 2010, când avea numai 16 ani. Atunci ea a reușit să obțină cel mai râvnit titlu al șahistelor învingând în finală pe compatrioata sa Ruan Lufei cu scorul de 5-3.

În anul 2011, ea și-a păstrat titlul după o luptă cu Humpy Koneru, din India, câștigată cu 5-2.

A pierdut titlul în anul 2012 în meciul cu Ana Ușenina din Ucraina, dar a reușit să îl obțină din nou în 2013.

În anul 2015, Hou Yifan nu a participat la meciuri decisive. În aceste condiții, titlul suprem a revenit jucătoarei Mariei Muziciuk.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

5 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”