Șah: Remiză în partida a patra a meciului pentru titlul mondial dintre Magnus Carlsen și Serghei Kariakin

A patra partidă dintre norvegianul Magnus Carlsen, campionul mondial en titre de șah, și rusul Serghei Kariakin, challengerul oficial, pentru titlul suprem, care are loc la New York, s-a terminat remiză după 94 de mutări, informează site-ul competiției.

A fost rândul lui Serghei Kariakin să joace cu piesele albe într-o partidă denumită de teoreticienii jocului cu 64 de pătrate ''spaniola închisă''.

În a doua partidă la rând, Magnus Carlsen a avut avantaj de poziție pe tabla de șah, dar nu a reușit, în final, să îl concretizeze, pentru că Serghei Kariakin a făcut din nou dovada că este un foarte bun apărător.

Miercuri, 16 noiembrie, este programată a doua zi de pauză.

Meciul va fi reluat joi, 17 noiembrie, cu partida nr. 5, în care campionul mondial va avea avantajul de debut al pieselor albe.

După primele trei partide, scorul este egal 2-2.

Meciul va avea loc pe parcursul a 12 partide, fiind declarat câștigător primul care atinge cota de 6,5 puncte. În caz de egalitate, vor avea loc partide de departajare.

AGERPRES (autor: AS/Aristotel Bunescu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Cine este românca Corina Tarniță, profesoara de la Princeton menționată în documentele Epstein

2 Căsătorită, fosta tenismenă de elită și-a făcut publică relația amoroasă cu soțul celei mai bune prietene. „Totul a ieșit la iveală. Așa ceva nu se fa…

3 „Să nu ne mire ce va urma”. Un analist explică criza profundă de încredere în instituțiile politice. Parlamentul, la cote minime

4 „România nu e ce ne-am așteptat” / Familia care a renunțat la Germania și vrea să locuiască în Grecia. Ce sfaturi a primit

5 „Cred că intrăm într-un rit de trecere turbulent și inevitabil, care ne va testa ca specie” / Eseu care dă fiori al unui dezvoltator de AI