Salariile bugetarilor vor rămâne la acelaşi nivel şi în 2022

Salariile bugetarilor vor rămâne la nivelul actual şi anul viitor, cu excepţia unor categorii de angajaţi din sănătate şi din educaţie. Prevederea este conţinută într-o ordonanţă de urgenţă cu mai multe măsuri fiscal-bugetare, adoptată de guvern.

Amânarea majorărilor salariale a fost necesară pentru a nu adânci deficitul bugetar, stabilit la cel mult 6,2 la sută din Produsul Intern Brut, au explicat responsabili guvernamentali. Ei au precizat că îngheţarea salariilor şi creşterea gradului de colectare a veniturilor vor duce la o economie de 87 de miliarde de lei.

De altfel, guvernul a reintrodus incriminarea ca infracţiune a neplăţii de către angajatori a sumelor oprite angajaţilor pentru impozite şi contribuţii./dpop/dsirbu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 19 decembrie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA