„Salvăm” România/Propunerea USR la Educație nu a lucrat în domeniu și nu e profesoară

Lista Cabinetului Cioloş şi programul de guvernare au fost depuse luni la Parlament, conducerile celor două Camere urmând să stabilească data şedinţei în care va fi dat votul de învestitură.

Propunerea pentru ministerul Educației este Corina Atanasiu.

Ultimul loc de muncă a fost cel de secretar de stat la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Cv- ul ei conține nu mai puțin de 10 pagini.

Între 2014 și 2021 a fost Director la CAIES – Centrul de Analiza si Inovare Economico-Sociala unde s-a ocupat de „Managementul resurselor umane ale organizației (15 angajați), managementul activităților, coordonare bugete/proiecte, atragere de fonduri, reprezentarea organizației în relația cu terții”.

Funcția care apare cel mai des în cv este cea de „expert evaluator”. Din aceasă poziție a evaluat proiecte de infrastructură socială, educație rutieră, dezvoltare locală, majoritatea cu fonduri europene.

Timp de trei ani a fost Coordonator regional/ Coordonator Centru de Resurse pentru Economie Socială – CERES.

Deși este deținătoare a unei licențe în științele educației în anii ’90, activitatea sa în domeniu s-a limitat, potrivit propriului CV, doar la câteva proiecte de finanțare și, mai recent, la un ONG al părinților, lansat la începutul anului trecut în prezența Danielei Vișoianu de la Coaliția pentru Educație, consilier parlamentar și fost consilier al ministrului Monica Anisie.


populare
astăzi

1 Se rescrie istoria după desecretizarea arhivelor diplomatice? Cele trei puncte critice din dosarele Ministerului de Externe

2 Scârbos ipochimen / Lașul de la PNL care a făcut scandal după ce a primit ordin de mobilizare continuă să facă valuri

3 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

4 De unde rezultă că Grindeanu a transformat PSD într-o sursă de sinecuri pentru toți cei apropiați...

5 „Prefer un trai modest, dar stabil, decât un trai prosper, dar incert” / Ștefureac explică sprijinul populației pentru moțiunea PSD-AUR împotriva Guvern…