Schi alpin: Lindsey Vonn a anunţat că va pune capăt carierei competiţionale după Mondialele de la Are (Suedia)

Americanca Lindsey Vonn, ''regina'' schiului alpin cu 82 de victorii în Cupa Mondială, a anunţat vineri pe reţelele de socializare că va pune capăt carierei competiţionale după Mondialele de la Are (Suedia), care vor debuta marţi, 5 februarie.

Vonn, 34 de ani, accidentată în debutul actualului sezon competiţional, nu a reuşit să revină la nivelul pe care şi-l dorea din cauza durerilor pe care le-a acuzat. Ea va participa la slalomul super-uriaş prevăzut pe 5 februarie şi la coborârea programată pe 10 februarie, la Are.

Iniţial, Vonn, aflată la doar patru victorii de recordul legendarului suedez Ingemar Stenmark (86), spunea că nu se va retrage înainte de probele de la Lake Louise (Canada), programate în decembrie 2019. AGERPRES/(editor: Adrian Drăguţ, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”