Schimbare a încadrării juridice, în cazul anchetei de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Sibiu

Medicii și asistentele secției de terapie intensivă a Spitalului Județean de Urgență din Sibiu nu au omorât cu intenție pacienţi cu COVID, însă există posibilitatea ca 13 bolnavi să fi murit din cauza unor neglijențe medicale. Procurorul de caz a dispus, ieri, schimbarea încadrării juridice a faptei sesizate din infracțiunea de omor calificat în ucidere din culpă. Prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, Ion Veștemean, a precizat că din acest motiv vor fi făcute noi cercetări în cazul fiecărui deces. Amintim că în martie, un fost angajat al spitalului din Sibiu a făcut public faptul că în respectiva unitate sanitară pacienții ar fi sedați și legați de paturi și că mai mulți bolnavi ar fi murit din cauza neglijenței cadrelor medicale.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...