Schimbare de agendă la Kiev: Şefa diplomaţiei germane nu se mai întâlneşte cu preşedintele Ucrainei

Ministrul german de externe, Annalena Baerbock, nu se va mai întâlni luni, la Kiev, cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, aşa cum era prevăzut, transmite dpa.

Surse din delegaţia de la Berlin au explicat că a intervenit o neconcordanţă între agendele celor două părţi.

Baerbock va avea aşadar un dialog cu premierul Denis Şmihal.

Este a doua vizită la Kiev a şefei diplomaţiei germane, în mai puţin de o lună, în cadrul eforturilor de reducere a tensiunilor de la frontiera Ucrainei cu Rusia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 Gâgă de doi lei ajuns președinte: „Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful sistemului”