Scoţia: Un vapor cu aburi s-a lovit de mal, 17 răniţi

În total, 17 persoane au fost rănite joi după-amiază în Scoţia când un un vas la bordul căruia se aflau s-a lovit de mal pe insula scoţiană Arran (vest), potrivit pazei de coastă, scrie AFP.

Câţiva răniţi au fost transportaţi la spital, potrivit unui comunicat al pazei de coastă. La bordul vasului cu zbaturi se aflau 213 pasageri şi 26 de membri ai echipajului când s-a produs ciocnirea, la sfârşitul după-amiezii, în portul Brodick.

Importante mijloace de salvare au fost trimise la faţa locului, printre care două elicoptere.

Lansat la apă în 1946, Waverley, ultimul vapor cu aburi din lume navigând pe mare, a fost repus în funcţiune în urmă cu două săptămâni, după ce un an şi jumătate a fost la mal pentru a i se înlocui cazanele, potrivit site -ului navei, utilizată pentru excursii.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor