Scrimă - CM 2018: Ana Maria Popescu s-a calificat în finala probei individuale de spadă feminin

Românca Ana Maria Popescu s-a calificat duminică în finala probei individuale de spadă feminin, din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Wuxi (China), şi are asigurată medalia de argint după ce a învins-o pe americanca Courtney Hurley cu 14-13.

La prima ei finală individuală de Mondial, Ana Maria Popescu o va înfrunta pe italianca Mara Navarria, care a eliminat-o în penultimul act pe elveţianca Laura Staehli cu 15-8.

În sferturi, Ana Maria Popescu a întrecut-o pe ucraineanca Olena Kriviţka (15-11), iar până acolo le-a învins consecutiv pe japoneza Kanna Oishi (15-9), italianca Rossella Fiamingo (15-8) şi pe ucraineanca Joan Feybi Bejura (15-9).

Ana Maria Popescu are în palmares două medalii mondiale de bronz individuale, în 2002 şi 2011, dar şi două titluri mondiale cu echipa. AGERPRES/(editor: Teodor Ciobanu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Priviți, o poză care spune multe...

3 VIDEO Trupa Nordis prezintă...

4 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

5 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”