Secretarul de stat american a discutat telefonic cu omologul său rus, pe tema tensiunilor din jurul Ucrainei

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a avut o convorbire telefonică, marţi, cu ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, în cadrul căreia a făcut apel la găsirea unei căi diplomatice pentru atenuarea tensiunilor generate de manevrele militare ale Rusiei în şi în apropiere de Ucraina, a comunicat Departamentul de Stat. Blinken a reiterat angajamentul Statelor Unite faţă de suveranitatea Ucrainei şi a subliniat că orice discuţie privind securitatea europeană trebuie să includă aliaţii NATO şi partenerii europeni, inclusiv Ucraina, se precizează în comunicatul Departamentului de Stat./mbrotacel/cpodea

REUTERS – 18 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”