Secretarul de stat american a discutat telefonic cu omologul său rus, pe tema tensiunilor din jurul Ucrainei

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a avut o convorbire telefonică, marţi, cu ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, în cadrul căreia a făcut apel la găsirea unei căi diplomatice pentru atenuarea tensiunilor generate de manevrele militare ale Rusiei în şi în apropiere de Ucraina, a comunicat Departamentul de Stat. Blinken a reiterat angajamentul Statelor Unite faţă de suveranitatea Ucrainei şi a subliniat că orice discuţie privind securitatea europeană trebuie să includă aliaţii NATO şi partenerii europeni, inclusiv Ucraina, se precizează în comunicatul Departamentului de Stat./mbrotacel/cpodea

REUTERS – 18 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului