Secretarul de stat american a discutat telefonic cu omologul său rus, pe tema tensiunilor din jurul Ucrainei

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a avut o convorbire telefonică, marţi, cu ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, în cadrul căreia a făcut apel la găsirea unei căi diplomatice pentru atenuarea tensiunilor generate de manevrele militare ale Rusiei în şi în apropiere de Ucraina, a comunicat Departamentul de Stat. Blinken a reiterat angajamentul Statelor Unite faţă de suveranitatea Ucrainei şi a subliniat că orice discuţie privind securitatea europeană trebuie să includă aliaţii NATO şi partenerii europeni, inclusiv Ucraina, se precizează în comunicatul Departamentului de Stat./mbrotacel/cpodea

REUTERS – 18 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă