Securitate întărită în jurul instituțiilor europene de la Strasbourg

Securitatea a fost întărită în jurul instituțiilor europene la Strasbourg în urma atacurilor de la Bruxelles, a informat marți prefectura, citată de AFP.

Conform unei purtătoare de cuvânt, această întărire a securității se referă la dispozitivul polițienesc și militar din jurul instituțiilor europene.

Măsura a fost luată în urma exploziilor care au zguduit marți aeroportul și metroul din Bruxelles.

La Strasbourg se află sediul Parlamentului European, chiar dacă eurodeputații nu se află aici decât circa patru zile în medie, cea mai mare parte a muncii lor desfășurându-se la Bruxelles.

Orașul găzduiește din 1949 și Consiliul Europei (CoE), o organizație paneuropeană formată din 47 de membri și Curtea Europeană de Drepturilor Omului (CEDO), care veghează la respectarea convenției europene a drepturilor omului.

AGERPRES/(AS — autor: Florin Ștefan, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruștei)

Citiți și:

LIVE UPDATE Atacuri teroriste la Bruxelles (FOTO-VIDEO)


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT