Şef din Poliţia Română, săltat de DNA

Percheziţiile efectuate de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie marţi dimineaţa continuă cu audieri. Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Botoşani, comisarul şef Cristian Cucoreanu, a fost ridicat marţi de procurorii Serviciului teritorial Suceava al DNA, fiind suspectat de săvârşirea unor fapte asimilate celor de corupţie.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat pentru Agerpres că inspectorul şef al IPJ este cercetat pentru abuz în serviciu în legătură cu promovarea în grad a unor subalterni. Cristian Cucoreanu a fost dus la sediul DNA Suceava pentru a fi audiat.

Alături de Cucoreanu, a fost ridicat şi şeful Serviciului Resurse Umane din IPJ, comisarul şef Adrian Osolinschi.

Marţi dimineaţă, procurorii anticorupţie au percheziţionat şapte birouri din IPJ Botoşani într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni asimilate celor de corupţie, comise în perioada 2014-2015.


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”