Şeful SMG participă la Conferinţa Comandamentului Forţelor Armate ale SUA din Europa

Şeful Statului Major al Apărării, generalul Nicolae Ciucă, va participa, marţi, la Conferinţa Comandamentului Forţelor Armate ale Statelor Unite ale Americii din Europa (EUCOM), care se desfăşoară la Bratislava, se arată într-un comunicat de presă transmis, luni, de Ministerul Apărării Naţionale.

Conferinţa EUCOM reuneşte şefii armatelor din Europa Centrală pentru a dezbate modul în care Alianţa poate răspunde cel mai bine la provocările globale de securitate.

Printre subiectele militare de actualitate aflate pe agenda conferinţei se regăsesc: ultimele evoluţii ale provocărilor în planul securităţii naţionale şi regionale, incluzând flancurile sudic şi estic ale NATO, procesul de instruire în comun pentru anul 2018 în vederea creşterii interoperabilităţii forţelor şi dezvoltării capabilităţilor de răspuns în situaţie de criză, dezvoltarea proiectelor SUA în Europa şi modul în care membrii şi partenerii NATO pot contribui la materializarea iniţiativelor aliate promovate şi agreate. AGERPRES/ (AS- autor: Cristian Lupaşcu, editor: Karina Olteanu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”