Șeful SRI Prahova, implicat într-un accident mortal: Ofițerul este cercetat penal, după ce ar fi condus sub influența alcoolului


Șeful SRI Prahova a fost implicat într-un accident rutier, pe DN1, în localitatea Tâncăbești din județul Ilfov. Conform unor surse judiciare care au dezvăluit pentru Evz.ro, autoturismul condus de ofițerul SRI a lovit o femeie care traversa șoseaua.

 
În urma impactului, victima a decedat. După accidentul care a avut loc în jurul orei 22.00, a fost declanșată o anchetă,, aflată în curs, sub supravegherea unui procuror, sosit la fața locului.

Pe numele șefului SRI Prahova a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

"În această seară a avut loc un accident rutier soldat cu o victimă, în care a fost implicat un cadru SRI. În speță s-a deschis dosar penal, iar poliția și parchetul anchetează în acest moment cazul.", a spus purtătorul de cuvânt al SRI, Ovidiu Marincea, într-o declarație remisă ȘTIRIPESURSE.RO.

Potrivit acelorași surse Evz.ro, ofițerul SRI s-ar fi aflat sub influența băuturilor alcoolice, aparatul etilotest indicând 0,43 la mie în aerul respirat. Șeful secrviciului secret a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric

3 Cum și-a construit Radu Mazăre resortul de 1,5 milioane de euro din Madagascar: O provocare mai mare decât cele trei mandate din Constanța

4 Descoperire majoră în oncologie: amivantamab, tratamentul care a făcut să dispară complet unele tumori, disponibil și la noi în țară

5 Consulul Rusiei la Constanța, surprins la o petrecere înainte de expulzarea din România. A ascultat muzică rusească