Selecționata Lupii București, învinsă cu 47-12 de Stade Francais, în European Rugby Challenge Cup

Selecționata Lupii București, învinsă cu 47-12 de Stade Francais, în European Rugby Challenge Cup

Selecționata Lupii București a fost învinsă categoric de formația Stade Francais, cu scorul de 47-12 (14-12), sâmbătă, pe stadionul ''Jean Bouin'' din Paris, într-un meci din Grupa a treia a competiției European Rugby Challenge Cup.

Lupii au făcut o primă repriză bună, au condus cu 3-0 și nu a lipsit mult să intre la cabine în avantaj, dar Florin Vlaicu a irosit o lovituri de penalitate în minutul 40. Partea a doua nu a semănat deloc cu prima, gazdele reușind patru eseuri, în timp ce echipa noastră nu a mai marcat niciun punct.

Toate punctele echipei noastre au fost semnate de Florin Vlaicu, din patru lovituri de pedeapsă (5, 12, 21, 26). Stade Francais a marcat nu mai puțin de șapte eseuri, obținând și punctul bonus ofensiv: Jérémy Sinzelle (8, 49), Jonathan Ross (16, 46), Djibril Camara (46, 78), Digby Ioane (66), șase transformate de Vincent Mallet (9, 17, 47, 51, 58, 68).

Au evoluat echipele:
Stade Francais: 15. Paul Williams — 14. Digby Ioane, 13. Jérémy Sinzelle (căpitan), 12. Herman Meyer Bosman, 11. Djibril Camara — 10. Vincent Mallet, 9. Julien Tomas — 1. Romain Frou, 2. Zurabi Jvania, 3. Adrien Oleon, 4. Paul Gabrillagues, 5. Juan Cruz Guillemain, 6. Nicolas Garrault, 7. Mathieu De Giovanni, 8. Jonathan Ross.
Rezerve: 16. Sofiane Chellat, 17. Zak Taulafo, 18. Davit Kubriașvili, 19. Julien Nibert, 20. Matthieu Ugena, 21. Julien Dupuy, 22. Morné Steyn, 23. Hugh Pyle.
Bucharest Wolves: 15. Daniel Stătulescu — 14. Florin Ioniță, 13. Cătălin Dascălu, 12. Csaba Gal (căpitan), 11. Ionuț Botezatu — 10. Florin Vlaicu, 9. Florin Surugiu — 1. Petru Tamba, 2. Otar Turașvili, 3. Vlad Bădălicescu, 4. Petre Neacșu, 5. Cornel Tatu, 6. Johan Van Heerden, 7. Constantin Ene, 8. Răzvan Ailenei.
Rezerve: 16. Alexandru-Claudiu Oancea, 17. Silviu Vasiliu, 18. Constantin Pristaviță, 19. Onal Ageacai, 20. Mihai Dico, 21. Grigoraș Diaconescu, 22. Marian Apostol, 23. Robert Neagu.

Partida din etapa a cincea a fost condusă de o brigada de arbitri din Scoția, cu Lloyd Linton la centru, un cavaler al fluierului în vârstă de 26 de ani.

Pentru Lupii București a fost partidă după mai bine de o lună, dar Stade Francais a bifat deja două întâlniri în acest an, o înfrângere cu bonus defensiv la Lyon și un succes cu bonificație ofensivă în fața celor de la Castres.

Lupii București și Stade Francais s-au confruntat de cinci ori până acum, echipa din Hexagon învingând de fiecare dată: 29-20 (București) și 35-7 în decembrie 2010, 49-3 în noiembrie 2011, 34-13 în ianuarie 2012 (la București) și 13-9 în Capitală, în octombrie anul trecut.

În celălalt meci al grupei, tot sâmbătă, englezii de la Newcastle Falcons primesc vizita galezilor de la Newport Gwent Dragons. Newport Dragons (16 puncte) ocupă primul loc în clasament, urmată de Newcastle Falcons (15), Stade Francais (15 puncte). Lupii ocupă ultimul loc în grupă, cu un singur punct, bonus defensiv obținut în meciul tur cu francezii.

AGERPRES


Citește și:

populare
astăzi

1 „Dacă ies lovele, ești prietenul lui cel mai bun! Caracter zero”

2 „Rușine! Trădător de neam și țară!” / Românii, indignați după arestarea trădătorului care spiona pentru Rusia

3 Cum este posibil așa ceva? / Tribunalul București a suspendat recuperarea prejudiciului în dosarul lui Dan Voiculescu

4 VIDEO „Nu-mi vine să cred cât e de subestimat!” / Uimirea unui german care a vizitat Bucureștiul / Ce spune despre micii din Obor

5 Rusia modifică unilateral granițele cu două state NATO în Marea Baltică