Senatul și-a ales Biroul permanent

Senatul a stabilit miercuri componența Biroului permanent pentru prima sesiune a legislaturii 2016 - 2020.

Membrii Biroului permanent au fost aleși, în afară de președintele Senatului, prin vot cu bile. S-au înregistrat 130 de voturi "pentru".

Grupul parlamentar al PSD, cel mai numeros, are două funcții de vicepreședinte al Senatului — Niculae Bădălău și Claudiu Iulian Manda, doi secretari — Adrian Țuțuianu și Marian Pavel și doi chestori — Doina Elena Federovici și Paul Stănescu.

PNL are un vicepreședinte — Laura Iuliana Scântei, un secretar — Ionel Marcel Vela și un chestor — Alexandru Pereș.

Grupului USR îi revine o funcție de vicepreședinte al Senatului — Mihai Goțiu.

Grupul PMP are un secretar în Biroul permanent — Iustin Talpoș.

Din partea UDMR, Tanczos Barna ocupă una dintre cele patru funcții de chestor al Senatului.

ALDE nu are altă funcție în Biroul permanent decât cea de președinte al Senatului, în care a fost ales Călin Popescu-Tăriceanu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 Eșecul cabinetului Veștea în Parlament: Câștigători, perdanți și scenarii politice post-vot

5 Gelu Duminică, după eșecul Guvernului Veștea: «Culmea ironiei e să vezi trădătorii cum sunt trădaţi»