Senatul SUA aprobă numirea lui Mike Pompeo ca secretar de stat

Senatul Statelor Unite a aprobat joi numirea lui Mike Pompeo ca secretar de stat, informează Reuters.

Votarea nu se încheiase încă, dar Pompeo, care a fost până acum director al CIA (Central Intelligence Agency, agenţia americană de informaţii externe), obţinuse deja mai multe voturi decât cele 51 necesare pentru numire.

Democraţii, minoritari în Senat, s-au opus vehement numirii, considerând că Pompeo este adeptul unei linii prea dure în politica externă, menţionează Reuters.

Potrivit AFP, peste câteva ore, Pompeo va pleca spre Bruxelles, pentru a participa la o reuniune a miniştrilor de externe din NATO. Pe agenda sa se vor afla, ca probleme imediate, relaţiile cu Iranul şi Coreea de Nord. AGERPRES


populare
astăzi

1 Bolojan, mesaj de ultima oră...

2 Nu se întrevede niciun compromis / Culisele negocierilor de la Cotroceni. Grindeanu l-a amenințat pe președinte cu CCR

3 Primele scatoalce date de Bolojan PSD-ului

4 Acesta este PSD, oameni buni... / Conacul Simonis de la Moșnița Nouă...

5 Expresia plină de curtoazie adresată premierului Bolojan de un ministru PSD atunci când și-a scris demisia din guvern