Senatul SUA confirmă două numiri în administrația președintelui Donald Trump

Senatul Statelor Unite a confirmat joi numirea a doi membri ai administrației conduse de președintele Donald Trump, Ben Carson la Departamentul Locuințelor și Dezvoltării Urbane și Rick Perry la Departamentul Energiei, transmite DPA. Ambii sunt foști concurenți ai președintelui în cursa pentru nominalizarea candidatului Partidului Republican la președinția SUA.

Votul pentru Carson (foto, în centru) a fost de 58-41. Neurochirurgul pensionar va fi primul afro-american din echipa lui Trump, a cărui campanie electorală a susținut-o după ce și-a retras propria candidatură.

Perry, fost guvernator al statului Texas, a obținut 62 de voturi pentru și 37 împotrivă, după ce a reușit să convingă o parte din minoritatea democrată că și-a schimbat părerea din 2011, când cerea desființarea Departamentului Energiei, pe care urmează să îl conducă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului