Senatul SUA confirmă două numiri în administrația președintelui Donald Trump

Senatul Statelor Unite a confirmat joi numirea a doi membri ai administrației conduse de președintele Donald Trump, Ben Carson la Departamentul Locuințelor și Dezvoltării Urbane și Rick Perry la Departamentul Energiei, transmite DPA. Ambii sunt foști concurenți ai președintelui în cursa pentru nominalizarea candidatului Partidului Republican la președinția SUA.

Votul pentru Carson (foto, în centru) a fost de 58-41. Neurochirurgul pensionar va fi primul afro-american din echipa lui Trump, a cărui campanie electorală a susținut-o după ce și-a retras propria candidatură.

Perry, fost guvernator al statului Texas, a obținut 62 de voturi pentru și 37 împotrivă, după ce a reușit să convingă o parte din minoritatea democrată că și-a schimbat părerea din 2011, când cerea desființarea Departamentului Energiei, pe care urmează să îl conducă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania